UniFair-23

TÜRK DEVLETLERİ ÜNİVERSİTELERİ TANITIM FUARI

4-5 MAYIS 2023 INTERNATIONAL TAŞKENT HOTEL

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 2023 yılında dönem başkanlığı yapacak olan Özbekistan; 04-05 Mayıs 2023 tarihleri arasında “UniFair-23 ÖZBEKİSTAN” Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı’na Taşkent’te ev sahipliği yapacaktır.

Türkiye olarak, Türk Devletleri ile diğer alanlarda olduğu gibi eğitim iş birliği alanında Özbekistan’da öğrenci adayları ve katılımcı ülkelerin üniversiteleri arasında eğitim köprüleri kurulmasını sağlamış olacaktır.

Ankara merkezli Uluslararası Burs Verenler Derneği ile Expolink Fuarcılık A.Ş. ve A&A Fuarcılık LTD. Şti. İş birliği ile gerçekleştirilecek olan UniFair-23 ÖZBEKİSTAN Fuarının Koordinatörlük görevini de Özbekistan Uluslararası Altın miras Vakfı Ankara Bölüm Başkanı ve Uluslararası Burs Verenler Derneği Genel Başkanı Süleyman MERDANOĞLU yapacaktır.

Özellikle Türkiye üniversitelerinde okumak isteyen Özbekistanlı öğrencilerin beklentilerine cevap verecek olan UniFair-23 ÖZBEKİSTAN Fuarına Türkiye dışında, Türk Devletleri Teşkilatı üyesi Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan ile gözlemci ülkelerden Türkmenistan, Macaristan ve KKTC’den de temsilci üniversitelerin katılması bekleniyor.

Değerli Katılımcılarımız

Türkiye eğitim politikaları çerçevesinde 2013 yılında yaklaşık 50 bin olan uluslararası öğrenci sayısı bugün 255 bini aşmış ve kısa zamanda ortaya konan vizyonun ne denli isabetli olduğunu göstermekle birlikte, özel eğitim kurumlarının da eğitim alanında aktif olması gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

255 bini aşkın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkemiz ile diğer Dünya Ülkeleri arasında eğitim köprüleri kurulmasının tanıtım ve fuarlardan kaynaklandığı bir gerçektir. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen devlet destekleri de bu artışın bir göstergesidir.

Ülkemizin orada koyduğu uluslararası öğrenci hedefine ulaşması için devlet kurumlarının yaptığı büyük çalışmaların yanında, özel üniversite ve vakıfların da farklı tanıtım faaliyetleri yapmaları, fuarlara iştirak etmeleri, hem ülkedeki öğrenci sayısını artırma hem de kendi büyümelerine katkı sağlamaları açısından son derece önem arz etmektedir.

Siz değerli katılımcılarımızın Dünyanın farklı coğrafyalarında öğrencilerle buluşmanızı sağlamak için önemli iş birlikleri gerçekleştirdik.

Ülkemizin uluslararası alanda belirlediği hedeflere ulaşabilmesi için “UniFair-23 ÖZBEKİSTAN” Türk Devletleri Üniversiteleri Tanıtım Fuar’ını sizlere duyurmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyoruz.

Türk Devletleri̇ Üniversiteleri Tanıtım Fuarının Amacı Ve Benzeri̇ Fuarlardan Ayrıcalığı;

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği ile Uluslararası Burs Verenler Derneği, Expolink Fuarcılık A.Ş. ve A&A Fuarcılık Ltd. Şti. İş birliğinde düzenlenecek fuarın amacı;

  • 2023 yılında Türk Devletleri Teşkilatının dönem başkanlığı yapacağı Özbekistan’da, üniversiteleri bir araya getirmiş olması,
  • Özbekistan’ın 2023 yılını, İnsan Bakımı ve Kaliteli Eğitim Yılı ilan etmesi kapsamındaki program çerçevesinde düzenlenecek olması,
  • Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen öğrencilerin tercih edecekleri üniversiteleri tanıtacak olması,
  • Uluslararası Burs Verenler Derneği’nin aracılığıyla; Özbekistan’daki öğrencilerin, Türk üniversitelerine yerleştirilmesine rehberlik edecek, öğrencilere ilk yıl karşılıksız burs verilecek olması,
  • Türk Devletleri Üniversiteleri arasında; ortak bilimsel çalışmalar, eğitim öğretim ve kültürel iş birliğini kapsayacak eğitim protokolü yapmalarına ortam sağlayacak olması,
  • Katılımcı üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin sorunlarını, beklentilerini ve çözüm önerilerini fuar içerisinde düzenlenecek panelde dile getirilmesi amaçlanmaktadır.